Magyar Történelemkedvelők Tudatos Társasága NEAE-KP-1-2020/1-000057 beszámoló
A Magyar Történelemkedvelők Tudatos Társasága 2017 végén alakult, legfőbb célunk a Kárpát-medence minden területén legalább egy partnerszervezettel kapcsolatfelvétel, illetve hogy a határon belüli hasonló elveket valló egyesületekkel, alapítványokkal együttműködést alakítsunk ki. Tevékenységünk főként a nemzetközi, határon túli és a kárpát-medencei civil szervezeti partnerség kialakítását, koordinálását, a magyar-magyar kapcsolatok segítését, erősítését célozza.
A kérelemmel olyan kulturális program megvalósítása volt a célunk, amely felkelti a magyar történelem megismerésére való igényt, valamint a már meglévő és a programok kapcsán megszerzett új ismereteket mélyíti, a programokon résztvevők magyar identitását erősíti, valamint növeli a történelemszeretők körét. Ennek érdekében további cél volt a magyar civil szervezetekhez kötődő civil sikerek közvetítése és a kapcsolatépítés a civil és az önkormányzati szféra között is, az összetartozás erősítése. Ennek lényege: bemutatni, hogy a békediktátum minden igyekezete ellenére fennmaradt a magyarság és a magyarságtudat az egész Kárpát-medencében.
2020-ban egyik kiemelt célunk volt, – amely kapcsolódik szervezetünk által kielégíteni kívánt társadalmi szükséglethez -, hogy a Kárpát-medencéből minél több történelem tanár eljusson a Rákóczi Szövetség által szervezett megemlékezésre. A június 4-i Nemzeti Összetartozás Napján a Rákóczi Szövetség Diákutaztatási Programja mellett minden évben megemlékezést szervez rendszeresen együttműködve a központi ünnepségek szervezőivel. A résztvevők a méltó megemlékezés mellett megismerik a Rákóczi Szövetség által kínált lehetőségeket a középiskolák számára, valamint arra is lehetőség nyílik, hogy egymással is kapcsolatokat tudjanak kialakítani. Továbbá lehetőség nyílik tapasztalatcserére, a magyar történelemmel kapcsolatos aktuális kérdések megvitatására is. A tervezett programba igyekeztünk minél több magyar történelemtanárt bevonni határainkon innen és túl.
A járványhelyzet miatt a szakmai programot módosítanunk, halasztanunk kellett. Így két részletben valósult meg a program. A Rákóczi Szövetség rendezvényén részt vettünk. A program második része Lakitelken valósult meg 2022.03.25-26-án a „Magyar sikerek – összetartozás, határon túli magyarság 2022” konferencia keretében, ahol a résztvevők között voltak középiskolák képviselői, diákok, tanárok, önkormányzatok képviselői és civil szervezetei vezetők is határon innen és túl egyaránt, ezzel megvalósítva a kérelemben megfogalmazott célokat, az összetartozás kifejezését. A résztvevők változatos formában, előadás, tánc, ének, videó bemutatkozás mutatták be Kárpát-medencei magyarságot összefogó céljaikat és sikereiket. Jó gyakorlatok, példák mélyítették a résztvevők, különösen a még formálódó személyiségű fiatalok identitását.
Projektünk megszervezésével célunk volt, hogy a történelmünk szomorú meghatározó momentumát felelevenítsük, és a magyar-magyar kapcsolatok erősítését szolgáljuk, valamint az összetartozás érzését erősítsük. Trianon traumáját együtt, különböző módokon igyekeztünk feldolgozni, hogy a nehéz sors ellenére megmaradt magyarság értékeit, sikereit emeljük ki.
A teljes program 2.900.000 Ft támogatásból valósult meg. A kérelemből finanszíroztuk a programszervezéssel kapcsolatos adminisztratív költségeket és a program honlapon hirdtését, a Lakitelken résztvevő 60 fő étkezését a két nap alatt, illetve 1 éjszaka szállás igényét és az esetlegesen felmerült utazási költséget. A szakmai feladatok ellátására ügyintézőt alkalmaztunk.
A programot a Nemzeti Együttműködési Alap támogatta a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. és a Miniszterelnökség megbízásából.
Képes beszámoló: