Megkezdődött a Tordai Művelődési Napok rendezvénysorozat

 Beszámolók '15, Beszámolók sikerekről  |   2015. január 22., csütörtök

Megkezdődött a Tordai Művelődési Napok rendezvénysorozat

Az újszentesi Butykos néptánccsoport bemutatkozása a XIV. Tordai Művelődési Napokon

A begaszentgyörgyi községben az idén is a magyar kultúra napjának jegyében vette kezdetét a XIV. Tordai Művelődési Napok rendezvénysorozat.

Az ünnepség első mozzanataként a begaszentgyörgyi Közművelődési Intézmény tavalyi, harmadik művésztelepének alkotásaiból Szarka Edit igazgatónő nyitotta meg a kultúrház előcsarnokában megrendezett kiállítást.

Az ünnepi megnyitón elsőként Csíkos Dániel todai szavaló előadásában hallhatta a közönség Kölcsey Ferenc: Himnusz című költeményét. A házigazda szerepében Dobai János, a helyi közösség elnöke köszöntötte az egybegyűlteket, majd Lázár Jenő, a község alelnöke mondott köszöntőt. A rendezvénysorozatot Hajnal Jenő, az MNT elnöke nyitotta meg hangsúlyozva a Tordai Művelődési Napok jelentőségét.

– Akik most itt vannak, azt is jól tudják, hogy mi a hagyomány, és miért kell azt őrizniük. Egy közösség megmaradásának feltétele, hogy kielégítse létszükségleteit. Ritkán gondolunk arra, hogy ezek közé sorolhatók többek közt az emberi kapcsolatok is. Kapcsolatok ember és a másik ember között, kapcsolat az ember és Isten között, kapcsolat ember és a természet között. Ritkán gondolunk arra is, hogy a kultúra, a tudás és a népművészet is ilyen szükséglet. Az egymásra épülő állandósult kapcsolatok, közösségek megélésének formája, eszköze, az együttesen létrehozott művészi alkotás. A közösség élményét, az összetartozás bátorító tudatát is adja, miközben gyógyít vigasztal, gyönyörködtet. Ma egy olyan rendezvénysorozat kezdődik el ismét, immár 14. alkalommal, amely hétről hétre kínál szórakoztató, ismeretterjesztő és tudást átadó programokat, amelyre a szervezők nemcsak a helybelieket, hanem a környékbeli polgárokat is szeretettel várják – mondta megnyitóbeszédében Hajnal Jenő.

Az ünnepi műsorban felléptek a tordai Ady Endre Általános Iskola diákjai, akik ritmikus táncot mutattak be, a helyi Petőfi Sándor ME ifjabb néptánccsoportja mezőföldi táncot adott elő, az udvarnoki Gúth Emília, tehetséges énekes pedig a Nox együttes egyik dalát énekelte. A Pacséri ME Liliom leánykórusa egy népdalcsokorral lépett fel, a magyarittabéi Hevesi Tibor, szólista pedig a Marica grófnő című operettből adott elő egy részletet, valamint egy olasz áriát is elénekelt. A toráki Vikentije Pertović Bokaluc Művelődési Egyesület hagyományos bánáti néptáncokkal mutatkozott be. A bácsfeketehegyiek az általános iskola és a művelődési egyesület közös műsorát mutatták be, a tamburazenekaron kívül felléptek a versmondók, név szerint Kormos Irén, Bede Anett, Bede Noémi, Molnár Anna és Szabó Némedi Róbert, valamint a népdalénekesek, Török Noémi és Török Emese. Romániából, az újszentesiek közül a Butykos néptánccsoportjuk felcsíki táncokat adott elő, az Újszentesi Háziasszonyok csoportja pedig egy bajor tánccal lépett fel. Az estet a tordai Petőfi Sándor Művelődési Egyesület tánccsoportja zárta, amelynek tagjai magyarpalatkai táncokkal léptek a színpadra.

A Tordai Művelődési Napok keretében, két hónapon keresztül különféle művelődési programokat kínálnak a szervezők a tordaiaknak, és a környékbeli falvak magyarságának. A tervek szerint január 31-én vadászbál lesz, majd február elsején a nagybecskereki Madách Amatőr Színház vendégszerepel Tordán, február 7-én délután a bánsági (romániai, szerbiai és magyarországi) néptáncosok találkozója lesz, este pedig a Bánáti est elnevezésű rendezvényt nézheti végig a közönség. A könyvbemutatókat is terveznek, így például Németh Ferenc legújabb kötete mellett Tóth Lívia kötetével is ismerkedhetnek az érdeklődők. Az idén második alkalommal szervezik meg a borásztalálkozót és -versenyt, de lesz kézimunka kiállítás is. Ebben az évben sem maradhat el, hogy egyik hivatásos színházunk bemutatkozzon egy darabbal, az amatőrök közül pedig fellépnek majd a nagykikindai, a tóbai műkedvelők, és először látják majd vendégül a bugaci Tanyaszínház tagjait. A balástyaiak és balatonakaliak estje mellett megtartják a tiszaalpáriak bemutatkozóját is. A rendezvénysorozat a három Torda találkozójával zárul, ugyanekkorra várják a faluból elszármazottakat is, közben süteményversenyt is szerveznek a zárónapon, március 21-én.

Az gazdákról sem feledkeznek meg, lesznek szakelőadások, a sport kedvelői sem maradnak különféle programok nélkül, a gyerekeknek, fiataloknak úgyszintén tartanak rendezvényeket, különös tekintettel a Bálint- vagy a nőnapra, illetve a nemzeti ünnepünkre, március 15-ére.

Kónya-Kovács Otília