Szöveges és képes beszámoló a Deák emlékkörútról

2023.10.20-22 között 3 napos programsorozat keretében emlékezett az Összetartozunk Szövetség tagszervezeteivel Deák Ferenc születésének 220. évfordulójára és az Identitástáborok elhunytjaira Zala vármegyei kulturális körutazással. A rendezvénysorozaton képviseltették magukat az Összetartozunk Szövetség és tagszervezetei 17-20 fővel. Köztük a szövetség elnöke Szani Marianna és a civil hálózat fő koordinátora és atyja, a zalai gyökerekkel rendelkező Baksa József, valamint pedagógusok, civil szervezeti képviselők és a Deák hagyományok és a kultúra iránt érdeklődő partnerek, barátok.

 

Partnereink közül kiemelt köszönet illeti a tornyosi Ady Endre Művelődési Egyesület asszonykórusának és ifjúsági tamburazenekarának tagjait, akik 5 fővel, Tóth Ugyonka Frigyes vezetésével képviseltették magukat, és produkcióikkal hozzájárultak a rendezvének sikeréhez. Külön köszönet illeti Márkus Györgyöt is, aki zalai, borsfai születésű lévén számos helyi nevezetességet bemutatott, valamint a Zalai Harangláb Egyesület tagjait, a Harangláb népzenei együttest, akik a második nap első felének kulturális programjait biztosították.

 

Az első napon 9.00 órára érkezett meg a csoport Söjtörre a Deák-kúria, Deák Ferenc szülőháza elé, ahol színvonalas megemlékező műsoron vett részt. A 220 éve született Deák mellett megemlékeztek Festetics Mária halálának 100. évfordulójáról is. Baksa József és Szani Marianna a csoport nevében koszorút helyezett el az ünnepség keretében. Ezt követően lehetőség nyílt a kúria megtekintésére és zenés tisztelgésre a tornyosi csoportnak köszönhetően. A nap második állomása Pusztaszentlászló volt, ahol az alpolgármester vezetésével Deák emlékszobát tekintett meg a csoport, és a pusztaszentlászlói hegyen emelt kilátón gyönyörködhetett a zalai tájban, valamint megismerkedhetett a térségre jellemző boronapincék sajátosságaival is. A Söjtör és Pusztaszentlászló között található Deák-kutat a résztvevők kellemes hegyi, erdei séta keretében keresték fel, ahol Baksa József Deákhoz kötődő anekdotákat, életének érdekes történeteit is felelevenítette. Ebéd után a csoport felkereste a söjtöri Deák Ferenc Általános Iskolát, amely az ottani Festetics kastélyban található. Az intézményvezető bemutatta az épületet és az iskola mindennapi működéséről is beszélt. Délután csoportunk részt vett a zalatárnoki 56-os megemlékezésen, ahol a helyi tanító számára avattak fel emléktáblát. Ünnepi beszédet mondott Soós Zsolt polgármester. A településen található a Szövetség tagszervezetének, a Deák Szövetségnek székhelye, ezért a rendezvény egyben partneri találkozó is volt. A csoport bepillantást nyerhetett a zalai kistelepülés mindennapjaiba is és szívélyes vendéklátásban részesült. Képviselőink itt is koszorú elhelyezésével járultak hozzá a közös emlékezéshez. A csoport este ért Zalaegerszegre, a szállásul szolgáló Teleki Blanka Kollégiumba.

 

Második napon a csoport a kehidakustányi Deák Ferenc Kúria és Múzeumot tekintette meg és rótta le tiszteletét zenés műsorral. A település polgármestere, Lázár István röviden ismeretette a település Deákhoz kötődő emlékeit és biztosította a Szövetséget a partnerségéről. A nap második állomása a keszthelyi Festetics kastély volt. A múzeum menedzsere, a Zalai Harangláb Egyesület és egyben a Harangláb Népzenei együttes nagybőgőse, Varga Zoltán profi idegenvezetőt biztosított a tárlat megtekintéséhez, amely még élményszerűbbé tette a kastély bejárását. A kastélyhoz tartozó Kocsimúzeum Hintókiállításán ő maga kalauzolt el minket és tartott részletes és élvezetes előadást. A kastélyparkban tárogató művész adott szabadtéri koncertet a csoport számára, amelyhez a tornyosi csoport is csatlakozott egy szám erejéig. Úton a második állomás felé, az autókonvoj Márkus György vezetésével elhaladt a festeticsek egykori ménesének székhelye, Fenékpuszta mellett, és a Kis-Balatoni Fekete István emlékhely mellett is. Az egykori Árpád-kori Zala vármegye szívét jelentő Zalavár maradványait pedig meg is tekintette rövid megálló keretében. A célállomás az egykor eltemetett majd kiásott nagykanizsai Trianon emlékmű volt, amelynél az Ady Endre Művelődési Egyesület tagjai adtak elő hazafias dalokat az érdeklődők számára. Ezt követően a csoport Borsfa települést látogatta meg, ahol a helyi iskolában baráti vendéglátásban és részletes körbevezetésben is részesült az igazgatónő által, valamint betekintést kaphatott a falu mindennapjaiba. Nagyon jó hangulat alakult ki, amelynek csak a nap vége szabott gátat.

 

Az utolsó napon a csoport egy része már hazaindult, másik része viszont látogatást tett Európa Kulturális Fővárosába, Veszprémbe. Ebéd után a csoport útban hazafelé felkereste Petőfi szülőházát is. Nagyné Száraz Edit fejlesztő pedagógus minden állomáson saját maga szerkesztett Kajla játékkártyákat adott át a helyi képviselőknek. A tartalmas kulturális körút gyönyörű tájakon és színvonalas programok mellett biztosította a csoport összetartozásának elmélyítését, és az új kapcsolatok kialakításának lehetőségét, valamint történelmünk ikonikus alakjainak és meghatározó eseményeinek élő emlékezetét. Összetartozunk!