Akiknek Fáj Trianon On-line és élő konferencia 101 NEAE-KP-1-2021/1-000006 beszámoló
Az Akiknek Fáj Trianon Egyesület fennállása óta több határon túli és magyarországi szervezettel felvette a kapcsolatot. Közülük kiemelendő az Összetartozunk Szövetség. 2018. áprilisban közvetlen kapcsolatba léptünk a Rákóczi Szövetséggel, májusban az Esély a Szórványnak Alapítvány egy kerekasztal megbeszélésen. 2019-es programsorozatunk a Tria-non 100 program előkészítése céljából került megrendezésre egy konferencia sorozat szakemberek és civilek részvételével. A projekt keretén belül 6 helyszínen voltak kerekasztal megbeszéléséket, amelyek fő célja a 2020-as jubileumi program megtervezése, továbbá a határon túli civil szervezetek és önkormányzatok jól működő, hosszútávú együttműködésének létrehozása. A programsorozat az alábbi szervezetek közreműködésével valósult meg: Igazságot Magyarország Egyesület, Magyar Történelemkedvelők Tudatos Társasága, Hiszek Egy Hazában Egyesület, Magyar Nyelvművelő Szövetség, a Trianon Tagadók Tudatos Társasága, Virgo Fidelis Család-Társulat, Nemzeti Együttműködési Közösség, Összetartozunk Szövetség, Magyar Civil Szervezetek Erdélyi Szövetsége, Bihar Megyei és Nagyváradi Civil Szervezetek Szövetsége, Ady Endre Művelődési Egyesület, Kassai Figyelő, Platanus Kulturális Egyesület, Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület és CSEMADOK szervezetek.
2022 március 25-26.-án Lakiteleken a Határon átívelő összefogás jegyében került megrendezésre az „Akiknek Fáj Trianon On-line és élő konferencia 101” projekthez kapcsolódó konferencia „Magyar sikerek – összetartozás, határon túli magyarság 2022” mottóval. A programnak 60 fő résztvevője volt, részben online, több mint 15 településről, több önkormányzat és civil szervezeti vezető, iskola is képviseltette magát változatos programokkal: előadás, tánc, ének és kisfilmes bemutatkozás. Ilyen módon rendkívül sokszínűen bemutatva a magyarság összetartozását. Előadott többet között: Baksa József, Pap Tibor, Fábry Szabolcs, Pajak Károly, Dr. Komáromi István. A konferencia alapját adta annak az együttműködésnek, aminek eredményeként létrehoztuk kiadványunkat.
Projektünk fontos társadalmi szükségletet elégített ki, hiszen a Kárpát-medencei magyarság összetartozását hangsúlyozta, továbbá történelmünk szomorú meghatározó momentumát elevenítette fel valamint a magyar-magyar kapcsolatok erősítését szolgálta.
A teljes program 4.000.000 Ft támogatásból valósult meg. A kérelemből finanszíroztuk a szervezéshez és előkészítési szakaszban elelngedhetetlen munkabéreket, valamint a kiadványhoz kapcsolódó költségeket.
A programot a Nemzeti Együttműködési Alap támogatta a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. és a Miniszterelnökség megbízásából.
Képes beszámoló:
Pillanatkép a konferenciáról és a záró határtalan közös fotó
Az Akiknek Fáj Trianon Egyesület elnöke