XI. Nemzeti Identitástábor – beszámoló

A XI. Nemzeti Identitástábor 2023.08.12-19. között került megrendezésre Felvidék és Balaton-Felvidék helyszíneken, az egyes programok résztvevőit tekintve 80-100 fő részvételével.

  1. nap: A tábor első napjának nagy része az utazással telt. Már kora hajnalban elindultak résztvevőink Adáról, majd az útvonal során sorra csatlakoztak a táborozók. Résztvevőink többnyire valamilyen kulturális csoport tagjai:
    Pöndöly asszonykórus Zentáról,
    Mendicus Tamburazenekar Csantavérről,
    Szín-pan-On produkció Nyárádról,
    Közösen Nyárádért Egyesület,
    Lakitelki ifjúsági néptánccsoport,
    Tornyosi kis tamburások,
    Tornyosi Ady Endre M.E. Tamburazenekara és asszonykórusa,
    Recicza dalkör Resicabányáról
    Platanus Egyesület
    Összetartozunk Szövetség és tagszervezetei
    NEK (Nemzeti Együttműködési Közösség)
    Családbarát Szövetség és CSAk Szövetség
    Csemadok Szímő
    Tóth Tamás képviseli a szentesi Húzós Bandát
    Schreiner Jenő a Harangláb Népzenei Együttest Zalaegerszegről

    Résztvevők voltak még magánszemélyek, családok, határon innen és túlról, sokoldalú, tehetséges, tanulni nem rest fiatalok.
    Az első napon csatlakoztunk a Bitva-Party Fesztiválhoz Nyárádon, ahol kulturális csoportjaink bemutatkozhattak. Ellátogattunk Kemeneshőgyészre is, ahol megkoszorúztuk Dr. Szili Katalinnal és a település partnereivel együtt a Trianon-emlékművet és a Radó-kastély udvarán felállított rendezvénysátorban Géczi Erika (ex Kormorán) és barátai koncertje után vendéglátásban volt részünk.

  2. nap: Nyárádi partnereink segítségével honismereti, Petőfi sétát tettünk Pápán, a helyi múzeum Petőfi kiállítását is megtekintettük. Ezen kívül Mosonmagyaróvár nevezetességeit is megnéztük, többek között a nemrég felavatott Fekete István és Vuk szobrát.
  3. nap: Indultunk Dunaszerdahelyre, ahol a híres DAC stadiont néztük meg, ahol éneklésre is adódott lehetőség. Ezt követően utaztunk tovább Csiliznyáradra, ahol idegenvezetővel tettünk sétát, a fontos magyar vonatkozású emlékhelyeket felkeresve. A helyi művelődési ház nagytermében egész délutános kézműves foglalkozás (népi bútorfestés, papírhajtogatás, fonás, stb.) és kulturális bemutató keretében töltöttük el a napot. A bemutatkozáson a helyi kulturális csoportok mellett a velünk utazók is előadták színvonalas produkcióikat. A nap során lehetőség volt az egymástól tanulásra, ének, tánc, hangszer tanulásra, tapasztalatok átadására.
  4. nap: Pozsonyba utaztunk magyar vonatkozású emlékhelyeinek és Dévény várának megtekintése céljából.
  5. nap: Szímőn találkoztunk a helyi CSAMEDOK csoporttal, megtakintettük a Jedlik múzeumot, és szívmelengető műsort hallgattunk meg vendéglátóinktól. Révkomáromban a Trianon emlékművél emlékköveket helyeztünk el, amely programpont az utóbbi táborok egyik visszatérő mozzanata volt, és felfedeztük a komáromi Csillag-erődöt is.
  6. nap: Balatonalmádi – Káptalanfüreden, az ifjúsági táborban volt szállásunk, ahol a nap első fele a környék megismerésével telt. Délután Csatári Bence és a Hazajáró stábja tartott előadást a résztvevőknek. Az est hagyományosan táncházzal és dalolással, énekléssel telt.
  7. nap: Tihanyra látogattunk, ahol az Apátságot és a Levendulaházat ismerhettük meg. Szállásunk ismét Balatonalmádi tábor volt, ahol a táncé, éneké, egymástól tanulásé és a barátkozásé volt a főszerep.
  8. nap: Táborunk záró napjának első állomása a királyszállási Nagy-Magyarország Park volt, ezt pedig a várpalotai Trianon Múzeum megtekintése követte.

Identitástáborunk fő értéke a sokszínűsége, és emellett az egységessége. Képes bemutatni azt, hogy bár a Kárpát-medence több tájegységén élünk, több országban, mégis mindannyian magyarok vagyunk, tehetségesek, sokoldalú kulturális értékekkel, amik érdemes átadni, megismetetni egymással. Táborunk többgenerációs, a fiatalok és az idősek is résztvevőink, így minden generáció tanulhat valamit, ki az elfogadást, ki a kézművesség, népi hagyományok csínját bínját, régi életmód értékeit.