XI. Nemzeti Identitástábor – beszámoló
A XI. Nemzeti Identitástábor 2023.08.12-19. között került megrendezésre Felvidék és Balaton-Felvidék helyszíneken, az egyes programok résztvevőit tekintve 80-100 fő részvételével.
- nap: A tábor első napjának nagy része az utazással telt. Már kora hajnalban elindultak résztvevőink Adáról, majd az útvonal során sorra csatlakoztak a táborozók. Résztvevőink többnyire valamilyen kulturális csoport tagjai:
Pöndöly asszonykórus Zentáról,Mendicus Tamburazenekar Csantavérről,Szín-pan-On produkció Nyárádról,Közösen Nyárádért Egyesület,Lakitelki ifjúsági néptánccsoport,Tornyosi kis tamburások,Tornyosi Ady Endre M.E. Tamburazenekara és asszonykórusa,Recicza dalkör ResicabányárólPlatanus EgyesületÖsszetartozunk Szövetség és tagszervezeteiNEK (Nemzeti Együttműködési Közösség)Családbarát Szövetség és CSAk SzövetségCsemadok SzímőTóth Tamás képviseli a szentesi Húzós BandátSchreiner Jenő a Harangláb Népzenei Együttest Zalaegerszegről
Résztvevők voltak még magánszemélyek, családok, határon innen és túlról, sokoldalú, tehetséges, tanulni nem rest fiatalok.
Az első napon csatlakoztunk a Bitva-Party Fesztiválhoz Nyárádon, ahol kulturális csoportjaink bemutatkozhattak. Ellátogattunk Kemeneshőgyészre is, ahol megkoszorúztuk Dr. Szili Katalinnal és a település partnereivel együtt a Trianon-emlékművet és a Radó-kastély udvarán felállított rendezvénysátorban Géczi Erika (ex Kormorán) és barátai koncertje után vendéglátásban volt részünk. - nap: Nyárádi partnereink segítségével honismereti, Petőfi sétát tettünk Pápán, a helyi múzeum Petőfi kiállítását is megtekintettük. Ezen kívül Mosonmagyaróvár nevezetességeit is megnéztük, többek között a nemrég felavatott Fekete István és Vuk szobrát.
- nap: Indultunk Dunaszerdahelyre, ahol a híres DAC stadiont néztük meg, ahol éneklésre is adódott lehetőség. Ezt követően utaztunk tovább Csiliznyáradra, ahol idegenvezetővel tettünk sétát, a fontos magyar vonatkozású emlékhelyeket felkeresve. A helyi művelődési ház nagytermében egész délutános kézműves foglalkozás (népi bútorfestés, papírhajtogatás, fonás, stb.) és kulturális bemutató keretében töltöttük el a napot. A bemutatkozáson a helyi kulturális csoportok mellett a velünk utazók is előadták színvonalas produkcióikat. A nap során lehetőség volt az egymástól tanulásra, ének, tánc, hangszer tanulásra, tapasztalatok átadására.
- nap: Pozsonyba utaztunk magyar vonatkozású emlékhelyeinek és Dévény várának megtekintése céljából.
- nap: Szímőn találkoztunk a helyi CSAMEDOK csoporttal, megtakintettük a Jedlik múzeumot, és szívmelengető műsort hallgattunk meg vendéglátóinktól. Révkomáromban a Trianon emlékművél emlékköveket helyeztünk el, amely programpont az utóbbi táborok egyik visszatérő mozzanata volt, és felfedeztük a komáromi Csillag-erődöt is.
- nap: Balatonalmádi – Káptalanfüreden, az ifjúsági táborban volt szállásunk, ahol a nap első fele a környék megismerésével telt. Délután Csatári Bence és a Hazajáró stábja tartott előadást a résztvevőknek. Az est hagyományosan táncházzal és dalolással, énekléssel telt.
- nap: Tihanyra látogattunk, ahol az Apátságot és a Levendulaházat ismerhettük meg. Szállásunk ismét Balatonalmádi tábor volt, ahol a táncé, éneké, egymástól tanulásé és a barátkozásé volt a főszerep.
- nap: Táborunk záró napjának első állomása a királyszállási Nagy-Magyarország Park volt, ezt pedig a várpalotai Trianon Múzeum megtekintése követte.
Identitástáborunk fő értéke a sokszínűsége, és emellett az egységessége. Képes bemutatni azt, hogy bár a Kárpát-medence több tájegységén élünk, több országban, mégis mindannyian magyarok vagyunk, tehetségesek, sokoldalú kulturális értékekkel, amik érdemes átadni, megismetetni egymással. Táborunk többgenerációs, a fiatalok és az idősek is résztvevőink, így minden generáció tanulhat valamit, ki az elfogadást, ki a kézművesség, népi hagyományok csínját bínját, régi életmód értékeit.